W XXI wieku wielką karierę zrobił termin e-commerce. Faktycznie, do Sieci przeniosła się ogromna część działalności biznesowej i sprzedażowej. Dzięki temu możliwe jest dotarcie do znacznej ilości odbiorców i potencjalnych klientów. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju biznes, jak każdy inny, jest obwarowany pewnymi wymogami prawnymi.

Odpowiadając na pytanie, jak zgodnie z prawem prowadzić biznes online, należy przede wszystkim wspomnieć o polityce prywatności na stronie internetowej. Co jakiś czas wypływają bowiem konfliktowe sprawy związane z RODO, zatem klient musi mieć całkowity wgląd w swoje dane udostępniane często na prowadzonej przez firmę stronie. Odpowiednio zredagowana sekcja „polityka prywatności” to „must have” w dzisiejszych czasach – to tam należy jasno wytłumaczyć jaki jest powód zbierania danych wrażliwych, do czego posłużą i jak mogą zostać przetworzone. Dzięki temu klient zaufa bardziej prowadzonej działalności biznesowej w Sieci. W sformułowaniu odpowiednich zasad może pomóc kancelaria prawna Gdańsk, tak samo warto sięgnąć po doradztwo prawne Gdańsk.

Aby prowadzić sprzedaż produktów w Internecie trzeba ponadto posiadać regulamin prowadzenia takiego biznesu, który dokładnie sprecyzuje warunki handlu online. Często zapomina się przy tym o europejskiej dyrektywie dogadywania się z klientem za pomocą arbitrażu. No i chyba najważniejsza rzecz. Prowadząc sklep w Internecie powinno się założyć firmę (działalność gospodarcza, spółka cywilna), gdyż jest to prowadzenie regularnej działalności zarobkowej z wszystkimi jej konsekwencjami – podatkowymi także. Jeśli nie jest to działalność stricte hobbystyczna, trzeba się też liczyć z możliwą kontrolą Urzędu Skarbowego. Jeśli nie wiesz, jak założyć własną działalność, pomóc w tym może prawnik Gdańsk, a także kancelaria radcy prawnego Gdańsk (sprawdź także rozwód Gdańsk).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *