W Polsce dosyć powszechne jest fałszowanie dokumentów. Należy jednak pamiętać, że zabronione jest podpisanie się za kogoś. Fałszywy podpis na dokumencie może pociągać za sobą naprawdę poważne konsekwencje prawne, dlatego też jeśli potrzebujesz porady w tej sprawie, warto sprawdzić jak wygląda pomoc prawna Gdańsk, którą oferuje kancelaria Gdańsk.

Fałszywe podpisy

Co zrobić w przypadku sfałszowania podpisu, a także gdzie zgłosić takie zachowanie? W skrajnych przypadkach można pójść do zakładu karnego za podrobienie podpisu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że karalne jest podpisanie się za kogoś. W art. 270 § 1 Kodeksu karnego jest uregulowane to przestępstwo. Karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 podlega ten, kto w celu użycia za autentyczny podrabia lub przerabia dokument. Za złożenie fałszywego podpisu możesz również ponieść karę ograniczenia wolności lub karę grzywny. Nie jest ważne, czy podrabiasz oryginał czy też kserokopię, ponieważ sam fakt podrobienia jest ważny. Ten, kto wypełni blankiet opatrzony cudzym podpisem podlega takiej samej karze. Jeśli uważasz, że ktoś podrobił podpis na dokumencie, warto sprawdzić, co powie o tym prawnik Gdańsk lub radca Gdańsk.

Konsekwencje

Warto podkreślić, że w stawkach dziennych sąd wymierza karę grzywny. Należy pamiętać, że stawka dzienna wynosi od 10 zł do 2000 zł. Wysokość stawki jest uzależniona przede wszystkim od możliwości zarobkowych sprawcy. Na potrąceniu wynagrodzenia na wybrany cel społeczny może polegać kara ograniczenia wolności. Zeznania osób pokrzywdzonych są jedynymi dowodami w sprawie, jeśli nie ma żadnych dowodów rzeczowych. Należy od razu zgłaszać takie zachowania. W naszej kancelarii pracuje także prawnik rodzinny Gdańsk, więc warto się dowiedzieć więcej na temat naszej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *